ALYA Sağlık Kabini

Şişli Sağlık Kabini ve Evde Sağlık Hizmeti

EVDE SONDA TAKMA

Sonda uygulaması, bazı hastalıkların tedavileri süresince uygulanan, uzman hekim veya hemşire tarafından mesaneye yapılan tıbbi bir müdahaledir. Hastanın hastanedeki tedavi sürecinde sonda takma/çıkartma işlemlerini hemşireler uygular. Evde sonda takma/çıkartma uygulaması da, hastanede tedavisi tamamlanan fakat evde tedavilerine devam edilen hastalara Evde Sağlık ve bakım hizmetlerinin girişimsel hizmetleri kapsamında uygulanan ve uzman hemşireler tarafından yapılan bir işlemdir.

İdrar Sondası Nedir?

İdrar sondası, idrarını herhangi bir nedenden dolayı doğal yollardan boşaltamayan hastalarda idrar kesesinin içerisine sonda takılarak idrarın dışarıya çıkartılması işlemidir. Takılan sonda borusundan gelen idrar, idrar torbasında birikir ve boşaltılır.

İdrar Sondası Hangi Durumlarda Takılır? / İdrar Sondası Neden Kullanılır?

* Prostat büyümesine bağlı çok az idrar yapabilen veya hiç idrar yapamayan, ya da sıkça idrar yapmasına rağmen idrar kesesini boşaltamayan kişilere sonda uygulaması yapılır.
* Cerrahi ameliyatlar sonrası ve yaralanmalı hastalıklar sonucunda hastanın kalkamadığı veya kalkmaması gereken durumlarda idrar sondası takılır.
* Omurilik yaralanmaları gibi sinir hastalıklarında idrar kesesinde oluşan fonksiyonel bozukluklara bağlı olarak idrar sondası uygulaması yapılır.
* Bazı tanı ve tedavi yöntemleri ile görüntüleme tetkiklerinde sonda uygulama işlemi uygulanabilir.

Evde Sonda Takma Hizmeti

Evde sonda takılması, hastanın evdeki tedavisi devam ederken ihtiyaç halinde evde bakım hemşiresi tarafından uygulanan bir yöntemdir. Evde sonda takma uygulaması yapabilmek için öncelikle hekimin talepte bulunması ve tedavi planına sonda uygulama işleminin ilave edilmesi gerekmektedir.

7/24 Bize Ulaşabilirsiniz
0532 567 65 44 - 0541 896 68 39